Cisco C9500-16X-E Switch Catalyst 9500 16-port 10Gig switch Essentials
LonRise Equipment Co. Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Cisco
Model Number : C9500-16X-E
Certification : CE
Place of Origin : USA
MOQ : 1
Price : USD7000
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 150 per week
Delivery Time : 1-2days
Packaging Details : inbox
Condition : original new
Warranty : 1 year
Lead time : 1-2 days
Application : indoor
Type : switch
MOQ : 1 PCS
Brand : Cisco
Product status : Stock
Contact Now
C9500-16X-E Overview
C9500-16X-E Specification
C9500-16X-E Specification
Performance specifications
Switching capacity Up to 480 Gbps
Forwarding rate Up to 360 Mpps
Total number of MAC addresses Up to 64,000
Total number of IPv4 routes (Address Resolution Protocol [ARP] plus learned routes)
Up to 64,000 indirect
Up to 80,000 host
Total number of IPv6 routes
Up to 32,000 indirect
Up to 40,000 host
QoS ACL scale Up to 18000
Security ACL scale Up to 18000
FNF entries Up to 512,000
DRAM 16 GB
Flash 16 GB
VLAN IDs 4000
Total Switched Virtual Interfaces (SVIs) 4000
Jumbo frame 9198 bytes
Power supply specifications
Power max rating 950 W
Dimensions, physical specifications, weight, and MTBF
Dimensions (H x W x D) 1.73 x 17.5 x 21.52 in
Rack units (RU) 1 RU
Input voltage 90 to 264 VAC
Operating temperature 32° to 104°F (0° to 40°C)
Storage temperature -4° to 149°F (-20° to 65°C)
Relative humidity operating and nonoperating noncondensing
Ambient (noncondensing) operating: 5% to 90%
Ambient (noncondensing) nonoperating and storage: 5% to 95%
Altitude Operation up to 6000 feet at 55°C and 13,000 feet at 45°C