C9500-24Q-E Cisco Switch Catalyst 9500 24-Port 40G Switch Network Essentials
LonRise Equipment Co. Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Cisco
Model Number : C9500-24Q-E
Certification : CE
Place of Origin : USA
Model : C9500-24Q-E
Switching capacity : Up to 1920 Gbps
Forwarding rate : Up to 1440 Mpps
DRAM : 16 GB
Flash : 16 GB
Dimensions (H x W x D) : 1.73 x 17.5 x 21.52 in
Condition : Brand New Sealed
Warranty : 1 year
Lead time : 2-3 days
Payment : T/T, Western Union, Paypal
Shipping : DHL, Fedex, UPS
Contact Now
C9500-24Q-E Overview
The Accessories
Category Model Description
Power Supply
PWR-C4-950WAC-R 950W AC Config 4 Power Supply front to back cooling
PWR-C4-950WAC-R/2 950W AC Config 4 Power Supply front to back cooling
Console Cables
CAB-CONSOLE-USB Cisco CAB-CONSOLE-USB Console Cable 6 ft with USB Type A and mini-B
C9500-24Q-E Specification
C9500-24Q-E specifications
Performance specifications
Total number of MAC addresses Up to 64,000*
Total number of IPv4 routes (Address Resolution Protocol [ARP] plus learned routes)
Up to 64,000 indirect*
Up to 32,000 host*
Total number of IPv6 routes
Up to 32,000 indirect*
Up to 16,000 host*
Multicast scale Up to 48,000*
QoS ACL scale Up to 18000*
Security ACL scale Up to 18000*
FNF entries Up to 512,000*
DRAM 16 GB
Flash 16 GB
VLAN IDs 4000
Total Switched Virtual Interfaces (SVIs) 4000
Jumbo frame 9198 bytes
Power supply specifications
Power Supply Feature Support in the Catalyst 9500 Series
AC power max rating 950W
System power consumption 850W max
Input-voltage range and frequency AC 115 to 230 VAC, 50 to 60 Hz
Power supply efficiency 94%
Total output BTU (Note: 1000 BTU/hr = 293W) 2901 BTU/hr (850W) max
Input current AC 10A at 115VAC, 5 A at 230VAC
Output ratings 12V at 79A, 12V at 3A
Output holdup time AC = 10 ms at maximum load
Power-supply input receptacles AC IEC 60320 C16
Power cord rating AC 15A
Dimensions, physical specifications, and MTBF
Description Specifications
Rack units (RU) 1 RU
Input voltage 90 to 264 VAC
Operating temperature 32°F to 104°F (0° to 40°C)
Storage temperature -4° to 149°F (-20° to 65°C)
Relative humidity operating and nonoperating noncondensing
Ambient (noncondensing) operating: 5% to 90%
Ambient (noncondensing) nonoperating and storage: 5% to 95%